رانندگی ایمن در روزهای بارانی

دی ۲۰, ۱۴۰۰

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
رانندگی در روزهای بارانی

هر سال با آمدن فصل پاییز و بهار و شروع بارندگی‌های فصلی شرایط راه‌ها و جاده‌ها برای رانندگی کمی دشوار و خطرناک می شود. از آنجایی که در هنگام بارندگی دید رانندگان و عابران کم تر از حالت عادی است  تنها راه برای جلوگیری از امکان وقوع تصادف، موکول کردن سفر‌های بین شهری به یک زمان دیگر است. در زمان بارندگی به دلیل کم شدن دید رانندگان و لغزنده شدن جاده‌ها می بایست فرمان را محکم گرفته تا درصد سر خوردن ماشین در سطح لغزنده کاهش پیدا کند. ۳۰ دقیقه اول بارندگی احتمال خطر تصادف بسیار بیشتر می باشد زیرا نیم ساعت به طول می انجامد تا روغن سطح جاده و بزرگراه ها شسته شده و احتمال لغزش جاده ها کاهش پیدا کند.

در این مطلب به چند نکته مهم برای رانندگی در باران می پردازیم که قبل سفر باید به آن توجه کرده و بعد اقدام به حرکت کنیم.

  • از سالم بودن لاستیک‌های خود اطمینان حاصل فرمایید که این سلامت شامل عوامل مختلفی ازجمله تاریخ تولید لاستیک (لاستیک‌ها پس از مدتی خاصیت اولیه خود را از دست می‌دهند)، ۴فصل بودن تایر‌ها و مورد آخر  فشار باد لاستیک‌هاست( کم یا زیاد بودن فشار لاستیک‌ها تاثیر مهمی در رانندگی و لغزندگی آن دارد).
  • سیستم ترمز کاملا سالم باشد. در هوای بارانی معمولا چسبندگی تایر‌ها کمتر از مواقع دیگر است به همین دلیل اگر از عملکرد ترمز‌های خود اطمینان داشته باشید و ترمز، ABS باشد خیالتان برای رانندگی در شب راحت تر است. از لنت های با کیفیت استفاده کنید و همچنین از به اندازه بودن روغن قبل از شروع رانندگی اطمینان حاصل فرمایید.
  • برف پاک کن‌ها سالم باشند (سالم بودن برف پاک کن خودرو نقش مهمی در دید راننده در بارندگی دارد). از سلامت موتور های برف پاک کن، شیشه شور و تیغه‌ها اطمینان حاصل کنید.
  • سیستم روشنایی خودرو کمک زیادی در روزهای بارانی می کند و نه تنها به دید شما در رانندگی بلکه به بقیه رانندگان کمک می‌کند تا دید خوبی نسبت به خودروی شما داشته باشند.

طرز صحیح رانندگی در روز های بارانی

همانطور که می‌دانید در شرایط آب و هوایی نامساعد امکان بروز حادثه بسیار بیشتر می‌شود در نتیجه در این شرایط، توجه زیاد و کامل راننده برای جلوگیری از بروز حادثه بسیار حائز اهمیت است بنابراین حتما با انرژی کافی پشت فرمان نشسته و در صورت خستگی و خواب آلودگی حتما قبل از رانندگی کمی استراحت کنید تا دقت کافی را در هنگام رانندگی داشته باشید.

فرمان خودرو را با دو دست کنترل کنید

هنگام رانندگی در باران، امکان آب گرفتی در خیابان‌ها وجود دارد که از خطرات خیلی مهم در رانندگی در جاده و اتوبان‌ها می‌باشد در بزرگراه‌ها سرعت اتومبیل‌ها بالا بوده و در نتیجه هنگامی که با سرعت وارد این بخش‌های آب گرفته می شوند احتمال از دست دادن تعادل اتومبیل به دلیل وارد شدن یک نیروی بازدارنده زیاد می‌باشد. در این زمان اگر شما فرمان را با دو دست و محکم نگرفته باشید امکان چپ کردن ماشین و سر خوردن آن زیاد است. همچنین توجه فرمایید که دست و انگشتان خود را در وسط فرمان قرار ندهید زیرا این کار کنترل راننده را برای هدایت فرمان و اتومبیل کاهش می‌دهد.

از سیستم بخار زدای شیشه ها استفاده کنید

در هوای بارانی به دلیل تفاوت دمای بیرون و داخل ماشین شیشه‌های ماشین را بخار گرفته و این اتفاق دید شما را کاهش می‌دهد در این زمان شما می‌بایست از سیستم بخار زدای ماشین جهت تهویه مناسب خودرو استفاده کنید که نقش بسزایی در کاهش بخار شیشه‌ها و افزایش دیده شما دارد همچنین توجه داشته باشید که ممکن است این مشکل در فصل زمستان و در مواقعی که دمای هوای داخل و بیرون ماشین تفاوت دارد نیز پیش آید.

با چراغ روشن رانندگی کنید

بارندگی و وجود قطرات باران، دید راننده و بقیه خودرو‌ها را نسبت به شما کاهش می‌دهد به همین دلیل حتما با چراغ روشن برای افزایش دید خود و بقیه ماشین‌ها نسبت به خودتان رانندگی کنید.

با نور بالا حرکت نکنید

استفاده از نور بالا، ممکن است به خاطر انعکاس نور به سمت خودتان دید شما را کم تر کند به همین دلیل از نور بالا در هنگام بارندگی اجتناب فرمایید.

سرعت حرکت در رانندگی

لازم است برای افزایش میزان کنترل خودرو سرعت خود را در رانندگی کاهش دهید همچنین فاصله خود را با ماشین های جلویی حفظ کنید تا در صورت نیاز فرصت لازم برای انجام عکس العمل مناسب را داشته باشید. از تغییر مسیر های ناگهانی خوددرای کنید. زیرا در هنگام بارندگی احتمال سر خوردگی ماشین بیشتر شده و همچنین کنترل رانندگان دیگر جهت ترمز های ناگهانی کمتر است. از ترمز زدن ناگهانی اجتناب کنید به خصوص اگر سیستم ترمز ماشین شما ABS  و یا EBD نباشد. در نتیجه با سرعت مطمئنه رانندگی کنید. از قبل از رسیدن به پیچ های تند سرعت خود را کاهش دهید تا در زمان رسیدن به آن از سرعت مطمئنه برخوردار باشید.

تایر‌های مناسب برای روز‌های بارانی

نوع لاستیک انتخابی در ایمنی خودرو در هنگام رانندگی در روز‌های بارانی بسیار حائز اهمیت است به عنوان مثال شما می‌بایست در هنگام خرید لاستیک خودرو به برآمدگی های سطح آن که ” آج” نامیده می‌شود توجه کنید. آج لاستیک در هنگام بارندگی سبب کشسانی لاستیک شده و همچنین آب زیر لاستیک را در هنگام حرکت کنار می‌زند و باعث می‌شود تا لاستیک به سطح خشک جاده برخورد کند که این امر در ایمنی رانندگی در بارندگی تاثیر بسزایی دارد. علاوه بر این در هنگام خرید تایر به تاریخ تولید آن نیز دقت فرمایید زیرا سن تایر در چسبندگی آن با سطح جاده تاثیر گذاشته و خشک‌تر می‌شود.

جمع بندی

برای رانندگی ایمن و مناسب می بایست همه ی نکات ذکر شده در این مطلب را رعایت کنید. در واقع با رعایت این نکات شما یک راننده حرفه ای در باران هستید. ما در اپلیکیشن اوبن تلاش کرده ایم تا با توجه به همه نکات لازم جهت رانندگی ایمن، رانندگانی را انتخاب کنیم که دانش کافی در رانندگی ایمن را داشته باشند و برای شما عزیزان سفری ایمن و دلپذیر را فراهم آورند.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
غزاله موسوی فر

غزاله موسوی فر

غزاله موسوی فر هستم کارشناس تولید محتوای متنی سایت اوبن، علاقه‌مند به نویسندگی و ایجاد محتوای جذاب برای شما خوانندگان عزیز

مقالات مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها