آینده حمل و نقل کشور در مسیر اینترنتی شدن

دی ۲۲, ۱۴۰۰

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
تاکسی های آینده در ایران

توسعه حمل و نقل و دگرگونی تکنولوژی خودرو‌سازی از رویداد‌ها و اتفاقات آینده به شمار می‌آید و پیش بینی شده که صنعت خودروسازی در رفتار‌های حمل و نقل کشوری اعم از اینترنتی شدن خودرو‌ها و سرویس‌های تاکسی‌ اینترنتی تا سال ۲۰۳۰متحمل تغییرات زیادی خواهد شد.از جمله این تغییرات می‌توانیم به تحولات بزرگ در حوزه فناوری وسایل نقلیه و تغییر روش زندگی با محوریت حمل‌و‌نقل هوشمند اشاره کنیم. به عنوان مثال با ورود خودروهای برقی و بدون راننده در حال تغییر و دگرگونی سیستم حمل نقل می‌باشیم. طبق تحقیقات دانشمندان تا سال ۲۰۳۰ تمایل مردم برای داشتن خودرو‌های شخصی به شدت کاهش یافته واستفاده از خودروهای اشتراکی و خرید یک خودروی مشترک در سطح وسیع فعال خواهند شد. باتوجه به اهداف و چشم انداز‌های پیشرفت صنعت خودرو، تا سال‌های دیگر با انقلابی بزرگ در این صنعت روبرو خواهیم شد. به گزارش معاون خودرویی در ایران با توجه به پیشرفت‌های روز افزون گوشی‌های هوشمند و قابلیت‌های زیر ساختی مانند اینترنت اشیا (منظور از اینترنت اشیا امکان  کنترل از راه دور اشیا می‌باشد) تا ۴ سال دیگر همه خودرو‌های تولیدی دارای سیستم اتصال به اینترنت خواهند شد.

حمل و نقل هوشمند چیست؟

به طور کلی حمل و نقل هوشمند شامل خودرو‌هایی می‌شود که قابلیت اتصال به اینترنت و wifi را دارند و از بارزترین نمونه‌های آن خودروی‌های شرکت تسلا می‌باشد. شرکت تسلا خودرو‌هایی بدون نیاز به راننده طراحی کرده است. که به وسیله سیم کارتی که در آن قرار داده می‌شود به اینترنت متصل شده، سپس با تعیین مبدا و مقصد سیستم هوشمند سفر را برنامه ریزی کرده و از طریق ماهواره، مسیریابی را انجام می‌دهد. سوخت این اتومبیل برق است که برای همه‌ مشتریان این شرکت به صورت رایگان می‌باشد. در این اتومبیل همه چیز در مانیتور آن قابل مشاهده و تنظیم است و تنها دکمه‌های آن فرمان و برف پاک کن ماشین می‌باشد. از دیگر خودرو‌های طراحی شده در زمینه اینترنت اشیاء Autolib است که توسط کشور فرانسه در سال ۲۰۱۱ به عنوان خودروی برقی طراحی شده است. عملکرد هوشمند این خودرو توسط GPS نصب شده داخل آن جهت ردیابی مسیر انجام می‌شود. از داشبورد این خودرو جهت رزرو پارکینگ عمومی در سطح شهر می‌توان استفاده نمود. پیشرفت تکنولوژی در زمینه اینترنت اشیا سبب ایجاد شرایطی بهینه برای مسیر‌های حمل و نقل درون و بین شهری شده است. از دیگر فواید آن، کاهش هزینه در سوخت خودروها، ساخت جاده‌هایی ایمن‌تر و کاهش ترافیک می‌باشد.جهت هوشمند شدن حمل و نقل سطح شهر از سیستم هایی به نام ITS برای دریافت اطلاعات حمل ونقل رانندگان و نحوه عملکرد آنها جهت بهبود سیستم حمل و نقل استفاده می‌شود. تکنولوژی حمل و نقل در ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها کمی دیرتر وارد عمل شده ولی امید بر آن است که با تلاش‌های مستمر و هدفمند بتوانیم توجه شایانی به توسعه و پیشرفت حمل و نقل عمومی از جمله بی‌آرتی، مترو و اتوبوس داشته و شبکه‌ای قوی و جامع در سطح کشور ایجاد کنیم.

حمل و نقل در آینده

حمل ونقل هوشمند در ایران

با پیشرفت تکنولوژی اینترنت اشیا مردم ایران نیز مانند سایر کشور‌ها با تاثیر پذیری از  این پیشرفت مانند سایر کشور‌ها از سیستم حمل و نقل شخصی فاصله گرفته و به سمت سیستم خودروی اشتراکی هدایت می‌شوند که این اتفاق مشکل آلودگی هوا در کلان شهر‌ها را تا حد زیادی کاهش داده و در حوزه ترافیک شهری نیز در بهبود ترافیک در تقاطع‌ها و سایر مسائل ترافیکی بین شهری تاثیر گذار خواهد بود.

تغییر جنس سفر های شهری در مسیر پیشرفت تکنولوژی

به طور کلی سفر‌ها  به چند دسته کاری، تفریحی، مراجعات پزشکی و… تقسیم می‌شوند. با پیشرفت تکنولوژی در حمل و ‌نقل نوع این سفر‌ها نیز تغییر پیدا کرده و بخشی از سفر‌های کاری به دلیل رواج دورکاری و شیوع ویروس کرونا به صورت آنلاین برگزار شد. سیستم آنلاین در ابعاد بزرگ‌تری مانند برگزاری کلاس‌های دانشگاهی و دیگر کلاس‌های آموزشی نیز تاثیر گذار بوده و شرایط را برای دانشجویانی که مسیرشان برای رفت و آمد کلاس‌ها دشوار است بسیار راحت‌تر کرده است در واقع با شیوع ویروس کرونا مردم به اجبار انجام کار به صورت آنلاین را تجربه کرده و پس از مدتی این سبک از زندگی در بین مردم عادی شده و سبب جلوگیری از سفر‌های غیر ضروری شده است.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
غزاله موسوی فر

غزاله موسوی فر

غزاله موسوی فر هستم کارشناس تولید محتوای متنی سایت اوبن، علاقه‌مند به نویسندگی و ایجاد محتوای جذاب برای شما خوانندگان عزیز

مقالات مرتبط

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها